NR SR prijala na svojom septembrovom zasadnutí novelu Banského zákona, ktorou sa zakazuje použitie kyanidového lúhovania pri úprave alebo zušľachťovaní nerastov. Návrh predložili poslanci Smeru Jana Laššáková, Ján Senko, Emília Müllerová a Michal Bagačka. Prijatý zákaz kyanidového lúhovania platí od 1. novembra 2014.
Prijatie tejto novely je pre OZ Podpoľanie na zlato nepochybne zásadnou udalosťou. Občanom Podpoľania, Kremnice, ale aj našim podporovateľom z iných regiónov sa podarilo dosiahnuť dôležitý míľnik v boji za naše životné prostredie. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí od začiatku vehementne vystúpili proti zámerom ťažbárov, aj všetkým, ktorí sa pridali neskôr. Ďakujeme odborníkom na ťažbu nerastov, ochranárom a právnikom, ktorí nám poskytli odbornú pomoc. Práve šírka nášho odporu bola dôležitým argumentom pre politikov, ktorí vypočuli naše argumenty a tiež im patrí naše poďakovanie. Často sme počuli názor, že naša snaha je vopred prehratý boj. Rozhodnutie Národnej rady ukazuje, že Slovensko je demokratická krajina, kde sa občania môžu stať súčasťou rozhodovania o svojej budúcnosti. Môžu, keď chcú.
O tom že je to naozaj úspech, svedčia gratulácie ľudí a organizácii z mnohých štátov Európy.
Čo to znamená pre ohrozené obce? Nemusia sa obávať sponzorských peňazí v komunálnych voľbách a ich hlavnou témou sa tak môže stať normálny život obce. Nemusia sa obávať opakovaných referend a môžu investovať do nehnuteľností. A najmä sa nemusia obávať nevratného zničenia svojho životného prostredia.
Čo to znamená pre naše občianske združenie? Aj naša činnosť sa zmení. Odteraz bude postačovať monitorovať legislatívne iniciatívy, ktoré sa budú týkať príslušných zákonov. Tiež bude potrebné sledovať vývoj ťažobného priemyslu vo svete, aby sme boli odborne pripravení na diskusiu, keď sa objaví projekt založený na iných technológiách.
Veríme, že Slovensko dovtedy zmení svoju surovinovú politiku a naše nerastné bohatstvo bude prinášať hodnoty všetkým občanom a nielen ťažobným spoločnostiam, ktoré ich dnes lacno môžu získať, hoci rovnako cenné ako nerasty sú aj čistá voda, pôda a vzduch.
Nezmení sa odpoveď na častú otázku: „Dokedy sa budeme musieť zaoberať zlatom v našej blízkosti?“ Dovtedy, kým tam to zlato bude.