Podpoľanie
nad zlato
občianske združenie

  • Podpoľanie je náš domov
  • pekná príroda a rázovitý folklór je naše dedičstvo
  • čistý vzduch, vidiecky kľud, srdeční ľudia je náš dnešok
  • vieme, máme čo zlepšovať - prostredie i seba
  • naša budúcnosť je v našich rukách
Aktuality

Postup udalostí

Články, stanoviská

Úradné dokumenty

Petícia

Vizualizácia bane

Fotogaléria


Filmy

O nás
Stanovy
Prihláška
Kontakt
2% dane


Odkazy:
Podpoľanie nad zlato


Kremnica nad zlato

Čechy nad zlato

VIA IURIS

15.11.2013

Sú voľby jediný deň, keď občan je pán?

Jednou z tém uplynulej kampane pred voľbami do VÚC sa na Podpoľaní stala prípadná ťažba zlata. V tejto súvislosti sa na nás v poslednom čase obracajú ľudia s rôznymi otázkami. Občianske združenie Podpoľanie nad zlato je združenie občanov, ktorí sa zaujímajú o zámer ťažby zlata v Podpoľaní, nie sme politická organizácia. Neevidujeme, či niekto z našich stoviek členov a tisícov sympatizantov kandiduje v ktorýchkoľvek voľbách na nejakú funkciu či už v našom regióne alebo mimo neho.

Právo voliť je individuálne právo občanov a rovnako individuálne je ich právo aj zodpovednosť posúdiť, ktorí kandidáti v minulosti (nielen pred voľbami) zaujali aké stanoviská k témam, ktoré sú pre občanov rozhodujúce. A hlavne aká je šanca, že svoje predvolebné sľuby v budúcnosti dodržia.

Nás teší, že odpor voči takémuto nebezpečnému a devastačnému zámeru ťažby zlata si postupne získal podporu u občanmi volených zástupcov a to naprieč politickým spektrom. Aj keď niektorým to trvalo dlhšie, terajší všeobecne deklarovaný odpor nás teší. Zostáva nám len dúfať, že táto podpora bude pokračovať aj po voľbách a že sa naši zvolení zástupcovia zasadia, aby príslušné štátne orgány konečne rešpektovali vôľu občanov, ktorých záujmy majú zastupovať.

O tom, že ľudia na Podpoľaní vedia vyjadriť svoj názor svedčí aj priebeh novembrového ústneho pojednávania v procese určovania dobývacieho priestoru, kde sa hromadne prihlásili za účastníkov konania a jednoznačne povedali svoje nie takémuto projektu.

Vo verejnosti sa šíria rôzne niekedy zámerné dezinformácie, niekedy nechcené nedorozumenia. Občania sa často pýtajú, dokedy bude potrebné demonštrovať odmietavé stanovisko k zámeru ťažby zlata v Podpoľaní. Treba si otvorene povedať a uvedomiť, že to bude dovtedy, kým tam to zlato bude. Tak, ako sa menia poslanci VÚC, menia sa aj štátni úradníci, legislatíva, cena zlata, atď. Ako však ukazujú minulé 2 roky, je možné dosiahnuť výrazné spomalenie a aj zastavenie takýchto devastačných zámerov na veľa rokov a veriť, že podobné zámery budú v budúcnosti vopred odsúdené na neúspech alebo s nimi ťažobné spoločnosti vôbec neprídu.

Preto dôležitejšie než akékoľvek jednotlivé rozhodnutie je odhodlanie a vytrvalosť občanov ochraňovať svoje záujmy a to aj prostredníctvom svojich volených zástupcov. Veríme, že pokiaľ ako občania a organizácie na svoje záujmy nerezignujeme, nájdeme podporu aj u poslancov samospráv a aj u politikov na úrovni kraja a štátu a nakoniec nás, občanov, budú konečne rešpektovať aj úradníci štátnych inštitúcií.

Podpoľanie nad zlato, občianske združenie       info (zavinac) podpolanienadzlato.sk

© Podpoľanie nad zlato 2011 - 2022 ®