Podpoľanie
nad zlato
občianske združenie

  • Podpoľanie je náš domov
  • pekná príroda a rázovitý folklór je naše dedičstvo
  • čistý vzduch, vidiecky kľud, srdeční ľudia je náš dnešok
  • vieme, máme čo zlepšovať - prostredie i seba
  • naša budúcnosť je v našich rukách
Aktuality

Postup udalostí

Články, stanoviská

Úradné dokumenty

Petícia

Vizualizácia bane

Fotogaléria


Filmy

O nás
Stanovy
Prihláška
Kontakt
2% dane


Odkazy:
Podpoľanie nad zlato


Kremnica nad zlato

Čechy nad zlato

VIA IURIS

5.4.2012

Obyvatelia Podpoľania protestovali proti ťažbe zlata

5. apríla 2012 sa konal protestný pochod a zhromaždenie zamestnancov a zamestnávateľov PPS a obyvateľov miest a obcí Podpoľania proti pripravovanej povrchovej ťažbe zlata a použitiu kyanidovej metódy v lokalite Biely vrch, ktorý zorganizovala ZO OZ KOVO PPS Detva. Odborári najprv pred areálom žiadali podpísanie novej kolektívnej zmluvy a vyššie mzdy, potom nastúpili na svoj 11 km dlhý protestný pochod až na detvianske námestie pred sídlo firmy EMED Slovakia s.r.o. V uliciach Detvy sa k nim postupne pridávali ďalší obyvatelia.

K zhromaždeným postupne prehovorili: predseda základnej organizácie OZ KOVO PPS Detva Stanislav Ľupták, predseda OZ KOVO Emil Machyna, primátor Detvy Ján šufliarský, ktorý hovoril nielen v svojom mene ale aj v mene prítomných starostov obcí Očovej Jaroslava Dominika, Dúbrav Jána Ľalíka a Vígľaša Róberta Záchenského. Ďalej hovoril poslanec NR SR Ján Senko, poslanec VÚC BB Roman Malatinec, primátorka Kremnice Zuzana Balážová, člen OZ Podpoľanie nad zlato Roman Podhradský a člen petičného výboru Roman Vrťo.

Stanislav Ľupták výstižne povedal, že zhromaždení ľudia, chceli týmto protestom povedať všetkým, ktorí majú v rukách rozhodovanie o zámere ťažby zlata, ale najmä firme EMED a obvodnému banskému úradu: „My nie sme neinformovaní, my nie sme nevzdelaní, vieme úplne všetko, čo potrebujeme vedieť, aby sme tomuto zámeru povedali NIE.“ Primátor Detvy Ján Šufliarský vyhlásil, že mesto Detva, obec Dúbravy, obec Očová a obec Vígľaš nesúhlasia s ťažbou zlata akoukoľvek chemickou technológiou a nesúhlasia s názorom Slovenskej banskej komory, aby bola obmedzená právomoc miestnych samospráv pri schvaľovaní ťažby. Ján Senko sľúbil, že bude v parlamente presadzovať prijatie zákazu kyanidového lúhovania pri spracovaní surovín. Roman Podhradský, aj na základe výhry OZ Podpoľanie nad zlato nad banským úradom na súde, zdôraznil presvedčenie, že má zmysel hlásiť sa k svojim základným občiansky právam a jedno z nich je právo na to, akým spôsobom naložíme s naším vlastným územím. Zuzana Balážová citovala z ústavy SR príslušné paragrafy, ktoré toto právo občanov potvrdzujú. Roman Vrťo oznámil, že aktuálny stav podpisov pod petíciou proti ťažbe zlata je 11 185.

Na záver zhromaždenia jeho účastníci prijali spoločné vyhlásenie.

Fotogaléria
Proti ťažbe zlata protestovalo v Detve 800 ľudí - TASR - 5.4.2012
Detvania pre ťažbu zlata blokovali cestu - zvolen.sme.sk - 5.4.2012
Priebežný stav petície proti ťažbe zlata - 4.4.2012
Stanovisko Výboru ZO OZ KOVO Podpolianske strojárne a.s. k ťažbe zlata - 2.3.2012

Podpoľanie nad zlato, občianske združenie       info (zavinac) podpolanienadzlato.sk

© Podpoľanie nad zlato 2011 - 2022 ®